Bouwvergunningen woonruimten; type, opdrachtgever, eigendom, gemeente
Gewijzigd op: 20 augustus 2026
Reden voor levering: Actualisering
- Lijngrafiek
- Verticale staaf
- Horizontale staaf
- Kaart
- Let op: selectie wordt aangepast
Grafische presentatie
Delen
Gekopieerd naar klembord
- Tabeltoelichting
- Onderwerpen/classificaties
- Metadata overzicht
Tabelinformatie
Bouwvergunningen woonruimten; type, opdrachtgever, eigendom, gemeente
INHOUDSOPGAVE
1. Toelichting
2. Definities en verklaring van symbolen
3. Koppelingen naar relevante tabellen en artikelen
4. Bronnen en methoden
5. Meer informatie
1. TOELICHTING
In deze tabel worden gegevens gepubliceerd over de geschatte bouwkosten en het aantal nieuw te bouwen woonruimten waarvoor de verleende bouwvergunning is gemeld bij het CBS.
De uitkomsten hebben betrekking op verleende bouwvergunningen met een bouwsom vanaf 50 duizend euro, exclusief BTW.
De gegevens zijn uitgesplitst naar type opdrachtgever, naar type woonruimte (woning, wooneenheid en recreatiewoning), naar het soort eigendom (huur- en koopwoningen) en naar gemeenten.
Deze tabel bevat uitsluitend gegevens van gemeenten die hebben gereageerd en is daardoor niet rechtstreeks vergelijkbaar met andere gepubliceerde tabellen over de bouwvergunningen. Daarom is ervoor gekozen niet te aggregeren naar bovengemeentelijke indelingen zoals provincies en landsdelen.
Sinds juli 2025 publiceert het CBS ook gegevens over het aantal vergunde nieuwbouwwoningen vanuit een andere bron. In hoofdstuk 3 staat de link naar de tabel 'Levensloop van woningen en niet-woningen; gebruiksfunctie, regio' en in hoofdstuk 4 staat een verschillenanalyse, waarin het verschil tussen de twee bronnen W011 en BAG beschreven staat.
Gegevens beschikbaar vanaf januari 2012.
Status van de cijfers:
De cijfers over 2012 t/m het tweede kwartaal 2025 zijn definitief.
De cijfers vanaf het derde kwartaal van 2025 zijn voorlopig.
Deze tabel bevat alleen gegevens van responderende gemeenten.
Gemeenten met non-respons worden niet geschat. Nagekomen opgaven van gemeenten over voorgaande perioden zijn verwerkt in de cijfers van de maand waarin de vergunning is verleend. Hierdoor kunnen cijfers over eenzelfde maand in de loop der tijd variëren. Twaalf maanden na publicatie wordt het voorlopige cijfer definitief vastgesteld.
Wijzigingen per 20 augustus 2026:
De cijfers van het tweede kwartaal 2025 zijn definitief gemaakt. De cijfers van het tweede kwartaal 2026 zijn toegevoegd.
De voorlopige cijfers van het derde kwartaal 2025 tot en met het eerste kwartaal 2026 kunnen enigszins verschillen met de vorige publicatie.
Er is een forse toename in het aantal vergunde nieuwbouwwoningen in het tweede kwartaal van 2026. Dit heeft mogelijk te maken met veranderende regelgeving rond netcongestie. Vanaf 1 juli 2026 worden ook nieuwe woningen door de netbeheerders op een wachtlijst geplaatst. Mogelijk heeft dit geleid tot een versnelling van de vergunningverlening voor nieuwbouwwoningen.
Wanneer komen er nieuwe cijfers?
De nieuwe cijfers worden circa 2 maanden na de verslagperiode gepubliceerd.
De cijfers over hetzelfde kwartaal van een jaar eerder worden dan definitief.
2. DEFINITIES EN VERKLARING VAN SYMBOLEN
Definities:
Bouwkosten
Schatting van het totaal van de materiaal- en arbeidskosten van het bouwwerk waarvoor een bouwvergunning (omgevingsvergunning met activiteit bouwen) van meer dan 50 duizend euro is verleend, exclusief BTW.
Om redenen van geheimhouding kunnen bouwkosten ontbreken. De bouwkosten worden beveiligd als deze zijn afgeleid op basis van minder dan drie bouwvergunningen of als er een reële kans is dat het mogelijk is om beveiligde cellen of bouwkosten van individuele bouwvergunningen terug te rekenen.
Verleende bouwvergunning ('omgevingsvergunningen met activiteit bouwen')
In de Woningwet is vastgelegd voor welke bouwwerken (ook 'niet voor bewoning bestemde gebouwen' of 'bouwwerken geen gebouw zijnde' zoals bruggen etc.) een vergunning is vereist. De vergunning wordt afgegeven door de gemeente, die eerst toetst of het bouwplan voldoet aan: het bestemmingsplan; het Bouwbesluit; de lokale Bouwverordening, en de redelijke eisen van welstand. Een vergunning kan voor één of meer gebouwen tegelijk afgegeven worden. In Nederland is de bouwvergunning per 1 oktober 2010 vervangen door een meeromvattende omgevingsvergunning met activiteit bouwen.
Woonruimte
Een (deel van een) verblijfsobject met een woonfunctie en/of een logiesfunctie. De volgende soorten worden onderscheiden: woning, wooneenheid en recreatiewoning.
Opdrachtgever
Degene die opdracht tot het bouwen heeft gegeven. De volgende typen worden onderscheiden: Overheid en woningcorporaties; Bouwers van de markt (inclusief Institutionele Beleggers); Overige opdrachtgevers (inclusief Collectief Particulier Opdrachtgeverschap (CPO).
Eigendom
Indicatie of de (toekomstige) bewoner/gebruiker eigenaar wordt van de woonruimte. Bij koop wordt de (toekomstige) bewoner/gebruiker eigenaar, bij huur niet. Tijdens het bouwtraject kan deze typering nog wijzigen.
Verklaring symbolen:
niets (blanco) : het cijfer kan op logische gronden niet voorkomen
. : het cijfer is onbekend, onvoldoende betrouwbaar of geheim
* : voorlopige cijfers
** : nader voorlopige cijfers
3. KOPPELINGEN NAAR RELEVANTE TABELLEN EN ARTIKELEN
Cijfers tot en met 2016 over verleende bouwvergunningen op basis van de oude methode:
- Bouwvergunningen; huur- en koopwoningen, bouwkosten, inhoud, projectgrootte 1990-2016
- Bouwvergunningen naar provincie 1990-2016
- Bouwvergunningen naar opdrachtgever 1990-2016
- Bouwvergunningen; bouwkosten en inhoud woningen 1995-2016
- Bouwvergunningen; nieuwbouw naar soort gebouw 1990-2016
- Bouwvergunningen; waarde en aantal naar soort gebouw per COROP-gebied 1990-2016
- Nieuwbouwwoningen; afgegeven vergunningen naar opdrachtgever, eigendomsvorm 1995-2016
Andere tabellen over bouwvergunningen zijn te vinden op Statline onder Bouwvergunningen en Levensloop van woningen en niet-woningen; gebruiksfunctie, regio.
Meer informatie over woningbouw is te vinden op de themapagina Bouwen en wonen.
4. BRONNEN EN METHODEN
De onderzoeksmethode van deze tabel is te vinden in de onderzoeksbeschrijving.
De methode voor de bouwvergunningen is in 2017 aangepast en vanaf 2012 opnieuw afgeleid. De verschillen tussen de oude en nieuwe methode zijn in beeld gebracht.
De verschillenanalyse tussen beide methoden is te vinden in aanvullende onderzoeksbeschrijvingen.
Een uitgebreidere toelichting over de definities is opgenomen in de handleiding voor woningdefinities; enquête omgevingsvergunningen met activiteit bouwen.
Voor meer informatie over de verschillen tussen de verschillende bronnen Basisadministratie Adressen en Gebouwen (BAG) en de enquête verleende omgevingsvergunningen met de activiteit bouwen (W011) kunt u de volgende publicatie raadplegen: Verschillenanalyse tussen de BAG en de W011 enquêtes.
Overige informatie over de vastgoedstatistieken is te vinden bij: Vastgoed.
5. MEER INFORMATIE
Infoservice
Copyright © Centraal Bureau voor de Statistiek
Verveelvoudiging is toegestaan, mits het CBS als bron wordt vermeld.
-
Onderwerpen
-
Nieuwbouw woonruimten
Ruimten waarin (tijdelijk) zelfstandig of onzelfstandig gewoond mag worden waarvoor een nieuwbouw vergunning is verleend. Hieronder vallen woningen, wooneenheden en recreatiewoningen.
-
Woningen
Aantal nieuw te bouwen woningen waarvoor een bouwvergunning is verleend. Een woning is het kleinste binnen één of meer panden gelegen en voor woondoeleinden bestemd (gebruiksdoel is woonfunctie) verblijfsobject, ontsloten via een eigen toegang vanaf de openbare weg, een erf of een gedeelde verkeersruimte.
-
-
-
Opdrachtgever
-
Totaal opdrachtgevers
Totaal opdrachtgevers
-
Overheid of woningcorporatie
Hiertoe behoren rijksoverheid, provincies, gemeenten, overige regionale overheden, waterschappen, woningcorporaties, woningbouwverenigingen en andere toegelaten instellingen voor de sociale woningbouw.
-
Bouwers voor de markt
Hieronder vallen projectontwikkelaars, makelaars, aannemers die voor eigen risico bouwen en financiële instellingen zoals banken, pensioenfondsen en verzekeringsmaatschappijen.
-
Andere particuliere opdrachtgevers
Opdrachtgevers die (laten) bouwen voor eigen gebruik, zoals particuliere personen, bedrijven en stichtingen (met uitzondering van die stichtingen die tot de toegelaten instellingen voor de sociale woningbouw behoren).
-
-
Eigendom
-
Huurwoningen
Woningen die niet bewoond (zullen) worden door de eigenaar van de woning. Bij woningen waar geen bewoner geregistreerd is, gaat het om woningen waarvan het aannemelijk is dat de woning bestemd is voor de huurmarkt
-
Koopwoningen
Woningen die eigendom zijn (of worden) van de (toekomstige) bewoner(s) of in gebruik als tweede woning.
-
-
Perioden
-
2025 2e kwartaal
Voorlopige cijfers
-
2025 3e kwartaal*
Voorlopige cijfers
-
2025 4e kwartaal*
Voorlopige cijfers
-
2026 1e kwartaal*
Provisional figures Voorlopige cijfers
-
2026 2e kwartaal*
Provisional figures
-
-
Regio's
-
Amsterdam
Gemeentelijke herindeling per 24-03-2022 Begindatum voor 1830
-
's-Gravenhage (gemeente)
Begindatum voor 1830
-
Rotterdam
Begindatum voor 1830
-
Utrecht (gemeente)
Gemeentelijke herindeling per 01-01-2001 Begindatum voor 1830
-
Tabelinformatie
| Identifier | 83671NED |
| Korte titel | Bouwvergunningen woonruimten; eigendom |
| Samenvatting | Bouwkosten, woonsector opdrachtgever, eigendom, gemeente |
| Verslagperiode | 1e kwartaal 2012 - 2e kwartaal 2026 |
Administratie
| Laatste wijziging | 2026-08-20T02:00:00 |
| Laatste wijziging metadata | 2026-08-20T02:00:00 |
| Frequentie | Perkwartaal |
| Reden aanlevering | Actualisering |
| Status | Regulier |
Tabelomvang
| Aantal rijen | 306936 |
| Aantal kolommen | 8 |
Toon opties
Variabelen kunnen gesleept worden naar de kop, rijen of kolommen van de tabel. In de kop is maar één item van een variabele te selecteren.
| |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Nieuwbouw woonruimten Woningen | ||||
Huurwoningen | Koopwoningen | ||||
| aantal | |||||
Amsterdam | Totaal opdrachtgevers | 2025 2e kwartaal | 5 | 0 | |
2025 3e kwartaal* | 182 | 63 | |||
2025 4e kwartaal* | 259 | 18 | |||
2026 1e kwartaal* | 417 | 237 | |||
2026 2e kwartaal* | 275 | 2 | |||
Overheid of woningcorporatie | 2025 2e kwartaal | 0 | 0 | ||
2025 3e kwartaal* | 115 | 0 | |||
2025 4e kwartaal* | 259 | 0 | |||
2026 1e kwartaal* | 0 | 0 | |||
2026 2e kwartaal* | 180 | 0 | |||
Bouwers voor de markt | 2025 2e kwartaal | 0 | 0 | ||
2025 3e kwartaal* | 67 | 63 | |||
2025 4e kwartaal* | 0 | 17 | |||
2026 1e kwartaal* | 417 | 236 | |||
2026 2e kwartaal* | 95 | 0 | |||
Andere particuliere opdrachtgevers | 2025 2e kwartaal | 5 | 0 | ||
2025 3e kwartaal* | 0 | 0 | |||
2025 4e kwartaal* | 0 | 1 | |||
2026 1e kwartaal* | 0 | 1 | |||
2026 2e kwartaal* | 0 | 2 | |||
's-Gravenhage (gemeente) | Totaal opdrachtgevers | 2025 2e kwartaal | 133 | 73 | |
2025 3e kwartaal* | 894 | 751 | |||
2025 4e kwartaal* | 216 | 419 | |||
2026 1e kwartaal* | 416 | 188 | |||
2026 2e kwartaal* | 108 | 57 | |||
Overheid of woningcorporatie | 2025 2e kwartaal | 65 | 0 | ||
2025 3e kwartaal* | 0 | 0 | |||
2025 4e kwartaal* | 0 | 0 | |||
2026 1e kwartaal* | 221 | 116 | |||
2026 2e kwartaal* | 0 | 0 | |||
Bouwers voor de markt | 2025 2e kwartaal | 68 | 72 | ||
2025 3e kwartaal* | 894 | 750 | |||
2025 4e kwartaal* | 216 | 418 | |||
2026 1e kwartaal* | 195 | 71 | |||
2026 2e kwartaal* | 108 | 56 | |||
Andere particuliere opdrachtgevers | 2025 2e kwartaal | 0 | 1 | ||
2025 3e kwartaal* | 0 | 1 | |||
2025 4e kwartaal* | 0 | 1 | |||
2026 1e kwartaal* | 0 | 1 | |||
2026 2e kwartaal* | 0 | 1 | |||
Rotterdam | Totaal opdrachtgevers | 2025 2e kwartaal | 678 | 0 | |
2025 3e kwartaal* | 214 | 17 | |||
2025 4e kwartaal* | 569 | 167 | |||
2026 1e kwartaal* | 168 | 528 | |||
2026 2e kwartaal* | 174 | 59 | |||
Overheid of woningcorporatie | 2025 2e kwartaal | 178 | 0 | ||
2025 3e kwartaal* | 167 | 0 | |||
2025 4e kwartaal* | 569 | 0 | |||
2026 1e kwartaal* | 148 | 59 | |||
2026 2e kwartaal* | 174 | 0 | |||
Bouwers voor de markt | 2025 2e kwartaal | 489 | 0 | ||
2025 3e kwartaal* | 45 | 16 | |||
2025 4e kwartaal* | 0 | 167 | |||
2026 1e kwartaal* | 20 | 467 | |||
2026 2e kwartaal* | 0 | 59 | |||
Andere particuliere opdrachtgevers | 2025 2e kwartaal | 11 | 0 | ||
2025 3e kwartaal* | 2 | 1 | |||
2025 4e kwartaal* | 0 | 0 | |||
2026 1e kwartaal* | 0 | 2 | |||
2026 2e kwartaal* | 0 | 0 | |||
Utrecht (gemeente) | Totaal opdrachtgevers | 2025 2e kwartaal | 832 | 266 | |
2025 3e kwartaal* | 677 | 250 | |||
2025 4e kwartaal* | 53 | 64 | |||
2026 1e kwartaal* | 356 | 0 | |||
2026 2e kwartaal* | 2 022 | 932 | |||
Overheid of woningcorporatie | 2025 2e kwartaal | 300 | 0 | ||
2025 3e kwartaal* | 349 | 0 | |||
2025 4e kwartaal* | 53 | 0 | |||
2026 1e kwartaal* | 356 | 0 | |||
2026 2e kwartaal* | 191 | 0 | |||
Bouwers voor de markt | 2025 2e kwartaal | 532 | 265 | ||
2025 3e kwartaal* | 328 | 247 | |||
2025 4e kwartaal* | 0 | 64 | |||
2026 1e kwartaal* | 0 | 0 | |||
2026 2e kwartaal* | 1 831 | 927 | |||
Andere particuliere opdrachtgevers | 2025 2e kwartaal | 0 | 1 | ||
2025 3e kwartaal* | 0 | 3 | |||
2025 4e kwartaal* | 0 | 0 | |||
2026 1e kwartaal* | 0 | 0 | |||
2026 2e kwartaal* | 0 | 5 | |||
Bron: CBS